Instytut Wzornictwa

2

Sylabusy

Charakterystyka pracowni:

Pracownia Procesów Projektowych skierowana jest do studentów pierwszego stopnia, drugiego i trzeciego roku Instytutu Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych. Pracownia jest również pracownią dyplomującą.

Celem pracowni jest zapoznanie studentów z procesami projektowymi poprzez praktyczne tworzenie projektów zaliczeniowych oraz uświadomienie im, że projektowanie nie jest jednorazowym aktem twórczym a sekwencją kroków, działań i etapów, które prowadzą do osiągnięcia określonego celu projektu. W pracowni pokazane jest strukturalne podejście do zarządzania projektem, które obejmuje planowanie, wykonanie i kontrolę wszystkich działań niezbędnych do zrealizowania projektu zgodnie z jego zakresem, harmonogramem, kosztami i jakością.

Pracownia Procesów Projektowych to miejsce, gdzie studenci zdobywają praktyczne umiejętności. W ramach zajęć studenci uczą się krok po kroku tworzyć projekty z zakresu projektowania produktu, komunikacji wizualnej, projektowania produktów digitalowych, UXD w oparciu o ustandaryzowaną formie. Praca w pracowni jest dynamiczna i wymaga zaangażowania studenta od pierwszych zajęć.

Forma zajęć obejmuje:

  • wykłady na których studenci otrzymują wiedzę z zakresu między innymi: badań, strategii, prototypowania, testowania, tworzenia finalnego projektu,
  • ćwiczenia, na których studenci praktykują i aplikują zdobytą teorię oraz umiejętności praktyczne na podstawie zadanych tematów semestralnych.
  • warsztaty, przeprowadzane w pracowni w celach ugruntowania wiedzy i trenowania jej w warunkach laboratoryjnych pod okiem prowadzącego.
  • korekty, które przyjmują formę pracy indywidualnej ze studentami w celach zapewnienia im wsparcia, mentorowania i indywidualnego doradztwa w zakresie ich projektów. Korekty mają na celu: monitorowania postępów studenta, udzielanie informacji zwrotnych, wspólne rozwiązywanie problemów, wsparcie w rozwoju umiejętności, wskazania obszarów wymagających poprawy. Korekty mają charakter otwarty.

Realizacja zadań semestralnych może odbywać się w grupach lub może stanowić indywidualną pracą studenta.

Prowadząca pracownię podejmuje się wsparcia studentów, zachęcając ich do samodzielnego myślenia i angażując ich w praktyczne działania.

do góry